dE FERMAT


 

 

 de Fermat Pierre [de ferma pier], ur. 1601, zm. 1665, matematyk franc., z zawodu prawnik; dokonał wielu ważnych odkryć w dziedzinie rachunku różniczkowego i całkowego, geometrii, rachunku prawdopodobieństwa, teorii liczb; zajmował się zagadnieniami optyki geometrycznej. Był długoletnim radcą parlamentu w Tuluzie. Matematyce poświęcał jedynie czas wolny, mimp to uzyskał w tej dziedzinie liczące się rezultaty. Fermat docenił znaczenie wprowadzenia do matematyki przez matematyka franc. F. Viete'a oznaczeń literowych i zastosował je w geometrii. W rezultacie, niezależnie od franc. filozofa i matematyka Kartezjusza, znacznie wcześniej od niego i w doskonalszej formie, stworzył podstawy geometrii analitycznej.
        Wyprowadził równania linii prostej, paraboli, hiperboli i okręgu. Badał krzywe drugiego stopnia; wykazał, że są one krzywymi powstałymi z przecięcia stożka kołowego płaszczyzną; odkrył ogólną metodę znajdowania ekstremów funkcji, stosując ją m.in. do wyznaczania stycznej do krzywej. Metoda Fermata określania maksimów i minimów zawierała w sposób niejawny rachunek różniczkowy i była bliska metodom zastosowanym później przez niemieckiego filozofa i matematyka G.W. Leibniza. Metoda F. odnosiła się jednak tylko do kilku prostych klas funkcji.
        F. opracował własny sposób obliczania pola powierzchni, objętości bryły i długości łuków, wykorzystując metodę kwadratury paraboli podaną przez gr. fizyka i matematyka Archimedesa oraz wyniki prac matematyka gr. Euklidesa. Mówiąc językiem współczesnym F. był w stanie całkować funkcje potęgowe. F. zapoczątkował też badania w dziedzinie rektyfikacji krzywych; interesowały go również problemy matematyczne dotyczące gier hazardowych.
        Nazwisko F. znane jest w historii matematyki gł. z racji problemu znanego jako wielkie twierdzenie Fermata. Twierdzenie to Fermat zanotował na marginesie przekładu Arytmetyki matematyka gr. Diofantosa z uwagą: "Znalazłem zadziwiający dowód tego twierdzenia, ale margines książki jest zbyt wąski, by go zmieścić". Poprawnego dowodu tego twierdzenia nie udawało się matematykom znaleźć przez ponad 300 lat; problem roztrzygnął dopiero w 1994 matematyk amer. A. Wiles, wykorzystując zaawansowane rezultaty licznych współczesnych teorii matematycznych. Znacznie szybciej wykazano tzw. małe twierdzenie Fermata o podzielności przez liczby pierwsze oraz twierdzenie, podane również przez F. bez dowodu (chociaż prawdopodobnie F. znał ten dowód), o przedstawieniu w sposób jednoznaczny liczby pierwszej, danej w formie 4n + l - (n - liczba całkowita), w postaci sumy dwóch kwadratów. To ostatnie twierdzenie zostało udowodnione przez matematyka szwajcarskiego L. Eulera. Podobno znalezienie dowodu zajęło Eulerowi siedem lat. Nie wszystkie hipotezy F. okazały się prawdziwe. Sądził on np., iż każda liczba postaci jest liczbą pierwszą. Formuła ta określa liczby pierwsze dla n =0,1,2,3,4, a pięć znanych liczb pierwszych tej postaci nazywa się liczbami pierwszymi Fermata. W optyce geometrycznej Fermat znalazł tzw. zasadę najkrótszego czasu, z której można wyprowadzić prawa odbicia, załamania i prostoliniowego rozchodzenia się światła. Pozostawił bogaty w idee dorobek matematyczny, ale prace jego jest trudno usystematyzować. Opublikował niewiele swoich prac. Wiele myśli przekazał w bogatej korespondencji z matematykami franc. B. Pascalem, M. Mersenne'em i Kartezjuszem. Jego prace zostały zebrane i po raz pierwszy opublikowane po jego śmierci przez najstarszego syna F, Samuela. Pełne wydanie prac ukazało się w 1896-1912, w czterech tomach.