Recenzja książki „Droga cienia”

las

Wielu uczniów nie wie, w jaki sposób spędzić nadchodzące ferie zimowe. Niektórzy planują wyjazd nad morze, inni w góry, lecz są też tacy, którzy postanowią dobrze wykorzystać ten czas w towarzystwie intrygujących bohaterów literackich. Moją propozycją jest przeczytanie książki Weeks Brenta pt.: „Droga cienia” przedstawiającej fascynującą historię chłopca, walczącego z nieprzewidywalnym losem.

Życie w slumsach jest nieustanną walką przypominającą grę, w której zamiast pieniędzy stawia się na szali własne życie. Strach związany z przegraną sprawia, że nawet brat może w każdym momencie stać się wrogiem, zmuszonym do dopuszczenia się niewyobrażalnych grzechów. Z tego powodu zbyt łatwo nieodwracalnie zatracić się, przekraczając granicę oddzielającą człowieka od obrzydliwej istoty. Merkuriusz pragnie uwolnić się z tego miejsca, a jedynym sposobem na spełnienie jego życzenia jest zostanie uczniem najlepszego siepacza w Cenarii. Jednak wszystko ma swoje konsekwencje, a droga, którą wybrał, zmusza go do porzucenia swojego starego życia w zamian za nowe.

Szczególnie zainteresował mnie główny bohater, który mimo wychowania w bezwzględnym środowisku oraz po skrupulatnych naukach swojego nauczyciela, mających na celu znieczulenie chłopca na przyszłą karierę, nie zapomniał o tym, co tak naprawdę miało znaczenie. Musiał dokonać wielu trudnych decyzji. Wiedział, że nie może sprzeciwić się swojemu mistrzowi, lecz podążając za nim, będzie zmuszony do porzucenia wszystkiego, co ukształtowało jego istnienie, a chwila, w której to nastąpi, będzie nieodwracalna.

Moim zdaniem w książce Weeks Brenta pt.: „Droga cienia”, również warto zwrócić uwagę na umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. W wielu powieściach pisarz finalnie doprowadza wszystkie sprawy do końca, ukazując bohaterów w jak najlepszym świetle, jednak w tym konkretnym utworze autor nie przedstawił postaci jako niezwyciężonych „superbohaterów”, potrafiących rozwiązać każdy problem bezbłędnie, lecz jako ludzi, którzy po upadku nie podnoszą się od razu. Na świecie istnieją błędy, jakich nie jest się w stanie naprawić, niezależnie od chęci zadośćuczynienia.

Julia

Zafascynowała Cię jakaś książka? Pragniesz polecić ją komuś innemu? Podziel się swoimi wrażeniami w krótkiej recenzji.

Małgorzata Żmudzka