Inauguracja patronatu

26.10.2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Okręgowego w Krakowie odbyła się inauguracja patronatu Stowarzyszenia Księgowych nad klasą technika rachunkowości 1R. Już dziewiąty rok z rzędu realizowana jest ścisła współpraca patronacka Stowarzyszenia z ZSE nr 2. Pan Włodzimierz Lurka Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Okręgowego w Krakowie zaprezentował uczniom patronat klasy, opowiadając o historii i zadaniach, jakie realizuje Stowarzyszenie, które jest najstarszą i największą polską organizacją skupiającą przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami. Pan Dyrektor w interesujący sposób przedstawił uczniom szeroki wachlarz możliwości zawodowych przy wyborze ścieżki kształcenia związanej z rachunkowością. Uczniowie zapoznali się z formą i celami patronatu Stowarzyszenia. Uczniowie klasy patronackiej do końca edukacji w ZSE nr 2 będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników stowarzyszenia, praktyków z dziedziny finansów i rachunkowości. Będą brali również udział w zajęciach Koła Naukowego Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Klubu Młodych Księgowych.

Pu uroczystej inauguracji uczniowie klasy 1R udali się na wycieczkę po Krakowie. Zgodnie z planem uczestnicy wycieczki spotkali się z przewodnikiem na Wzgórzu Wawelskim. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Wawelu. Potem uczniowie z przewodnikiem przemieścili się w kierunku Okna Papieskiego. Tam została przedstawiona im historia życia  Jana Pawła II. Dalej grupa udała się do Collegium Maius, gdzie przewodnik opowiadał między innymi historię pierwszej polskiej studentki – Nawojki. Następnie uczniowie przemieścili się na Rynek Krakowski, tam poznali historię Kościoła św. Wojciecha, Kościoła  Mariackiego i Sukiennic. W dalszej kolejności wycieczka przeszła ulicą Floriańską w kierunku Barbakanu. Przewodnik zatrzymał się przy Bramie Floriańskiej i zwrócił uwagę, że ta brama jest pozostałością po dawnych murach miejskich oraz nadmienił, że niedaleko od tego miejsca znajduje się  Muzeum Książąt Czartoryskich ze słynnym obrazem Leonarda da Vinci – Dama z gronostajem. Wycieczka zakończyła się obok Barbakanu,  gdzie  grupa dowiedziała się jaką rolę pełnił ten obiekt w dawnych czasach. Uczniowie byli zadowoleni z opowiadań przewodnika i podziękowali za ciekawostki brawami.

Elżbieta Mazur