Wyjazd do Mainburga

W dniach od 30 września do 8 października 2017 grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wymianie polsko-niemieckiej. Z Krakowa wyjechaliśmy po południu 30 września i podróż minęła nam zaskakująco szybko, jak na taką odległość. Następnego dnia rano spotkaliśmy się z naszymi partnerami z wymiany i ich rodzicami, którzy odebrali nas z dworca autobusowego w Ratyzbonie. Zostaliśmy przywitani przez nich bardzo ciepło. Następny tydzień minął zanim się oglądnęliśmy. Zdążyliśmy przez ten czas poznać bliżej kulturę niemiecką, ich codzienność, system nauki, historyczne miejsca charakterystyczne dla Ratyzbony, Monachium i w wielu przypadkach dla miejsc, w których mieszkaliśmy i fakt, że są to bardzo życzliwi i pomocni ludzie. Każdy z nasz mógł poczuć się tam jak w domu. Po spędzonym tygodniu z bólem serca opuszczaliśmy nasze niemieckie rodziny. Dzięki tej wymianie poszerzyliśmy perspektywę postrzegania innych narodowości, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji oraz przede wszystkim spędziliśmy niesamowity czas. Podsumowując jedyną znaczącą różnicą pomiędzy nami był tylko język.
Projekt został dofinansowany z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Aleksandra Szczygieł 3TA