Goście z Nordhorn

W dniach od 22 października do 26 października 2018 odbyła się wymiana polsko-niemiecka. Mieliśmy okazję gościć uczniów z Kaufmännische Berufsbildende Schulen, mieszczącej się w Nordhorn, na północy Niemiec.

Tegoroczny projekt dotyczył głównie Fair Trade(pol. sprawiedliwy handel), czyli partnerstwa handlowego (opartego na dialogu, przejrzystości i szacunku), które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym.

Czy wiesz, że z każdej filiżanki kawy, którą wypijasz w restauracji, producent otrzymuje jedynie 5-25 groszy?

Wraz z naszymi przyjaciółmi z Niemiec odwiedzaliśmy miejsca, w których praktykowana jest ideologia Fair Trade, takie jak: sklep charytatywny, Emaus, zegarmistrza, kaletnika, Fairmę Etchical design- zajmującą się produkcją butów poprzez recycling itd. Doszliśmy do wniosku, że niewiele trzeba, aby wesprzeć przejrzystość, uczciwość oraz szacunek w relacjach handlowych.

Dodatkowo uczniowie z Niemiec mieli okazję poznać szkołę, uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, zwiedzić Kraków, Muzeum Martyrologii w Oświęcimiu i Brzezince oraz spotkać się z panią Lidią Maksymowicz, Ocalałą z obozu koncentracyjnego w Brzezince. Czas wolny spędziliśmy na kręgielni, w kinie oraz jeżdżąc na wrotkach. Drugi etap projektu będziemy realizować podczas wyjazdu do Nordhorn, wiosną 2019 r. Projekt został dofinansowany z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Aleksandra Szczygieł