Wyjazd do Nordhorn

W dniach od 4 do 8 czerwca 2019 grupa uczniów z naszej szkoły gościła w Kaufmännische Berufsbildende Schulen, mieszczącej się w Nordhorn na północnym zachodzie Niemiec. Celem wyjazdu była realizacja drugiego etapu projektu związanego z tematyką Zrównoważonego Rozwoju i Sprawiedliwego Handlu. Młodzież obu szkół wspólnie uczestniczyła w zajęciach, realizowanych głównie w formie gier, a także miała możliwość samodzielnego przygotowywania i prezentowania swojej pracy. Program pobytu obejmował również wycieczkę rowerową połączoną ze zwiedzaniem gospodarstwa ekologicznego i wizytę w Sklepie Świata (Weltladen), miejscu gdzie praktycznie jest realizowana idea Sprawiedliwego Handlu – szacunek dla pracy wytwórców oraz troska o środowiska naturalne. Poza zajęciami związanymi z realizacją projektu był też czas na zwiedzanie miasta i zamku w okolicznym Bad Bentheim, rejs po kanałach łódką napędzaną energią słoneczną, spływ kajakowy w rezerwacie przyrody Tillenberge i zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Młodzież miała ponadto okazję uczestniczyć w lekcjach języka angielskiego a na co dzień praktycznie sprawdzać swoje umiejętności językowe w kontaktach z niemieckimi przyjaciółmi.

Projekt został dofinansowany z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Irena Kania